Na co je dobré se zeptat při koupi nemovitosti nebo na co si dát pozor.
BYT:
FOND OPRAV – jsou ve fondu oprav naspořeny peníze nebo se splácí úvěr? Pokud se splácí úvěr pocítíte to ve vyšších nákladech na byt ještě řadu let. Kolik se do fondu platí.
CELKOVÝ STAV CELÉHO DOMU – kupujete byt, ale ten je součástí celého domu. Co se už zrekonstruovalo? Popřípadě, které rekonstrukce dům čekají a z čeho se to bude platit?
ENERGETICKÁ NÁROČNOST DOMU (PENB) – stejně jako u elektrospotřebičů i domy mají energetickou třídu úspornosti stejně značenou od A po G, kde A je nejefektivnější a G nejméně hospodárná, tzn. A – topím málo – bydlím levně a G topím hodně, draze a nezařheju se.
SOUSEDÉ – Víte, kdo kolem vás bydlí? Můžete mít byt ze zlata, ale když budete mít špatné sousedy, brzy se raději pro větší klid odstěhujete.
ZADLUŽENOST BYTU – Nemusí to být pouze zástava či exekuce, ale majitel byt může dlužit na platbách do SVJ (společenství vlastníků jednotek).
FORMA VLASTNICTVÍ BYTU: (DRUŽSTEVNÍ-zjistit zda se dá převést do osobního vlastnictví a jestli se bude něco doplácet; PODÍLOVÉ-vlastníte podíl na celém domě, takže tady obvzlášť pozor, nekupujete si byt ale podíl na celém domě; OSOBNÍ VLASTNICTVÍ-nejběžnější tym vlastnictví, bez výhrad)
KOLAUDAČNÍ ROZHODNUTÍ – pokud byt prošel rekonstrukcí a měnily se dispozice bytu, měl by byt mít stavební povolení a následně kolauační rozhodnutí ze stavebního úřadu, že vše proběhlo dle předpisů a norem. Předejdete tím možným problémům, například: špatně zapojená elektřina, odpady, rozvody voda atd.
ROZMĚRY BTU V M2 – to že v inzerátu je napsáno byt 3+1 90m2, neznamená, že tuto rozlohu opravdu byt má. Nechat si to doložit. Znáte tyto pojmy (užitná plocha, obytná plocha) a víte co znamenají ?
DOPRAVNÍ INFRASTRUKTURA – je v dosahu autobusová, vlaková či tramvajová zastávka? Vy možná jezdíte autem, ale vaše děti třeba ještě ne.
OBČANSKÁ VYBAVENOST – kde je škola, školka, obchod, pošta nebo lékař? Některé tyto instituce určitě využívat budete, nebo ne?
PODLAŽÍ BYTU – Je v domě výtah? Není? Zamyslete se nad tím, kolik je vám let a jak dlouho budete např. do 5 patra či podlaží chodit po schodech. Víte jaký je rozdíl mezi patrem a podlažím?
DŮVOD PRODEJE – Majitel, vám nemusí říct pravdu, ale raději se ho na to zeptejte, co ho vede k prodeji bytu. Možná přijdete na to, že když ho soused 5x vytopil, je hodně pravděpodobné, že vytopí i vás:(
RODINNÝ DŮM:
PŘÍSTUPOVÁ CESTA D KOMU – Kdo ji vlastní? Pokud je ve vlastnictví prodávajících nebo obce je vše v pořádku. Pokud ji vlastní třetí osoba, v budoucnu to může být problém.
TECHNICKÝ STAV DOMU – pokud kupujete starší dům, vřele doporučuji si vzít odborníka (stavař, technický dozor, atd.) pokud sami nejste natolik zdatní, aby jste poznali například, které trámy jsou dobré a které jsou už na výměnu, zda je dům správně zateplený, odizolovaný, podřezaný, toto vše odborník ví a vidí i to co vy ne.
PODHLEDY – je to krásné, jak máte rovné a snížené stropy, ale z 90% nevíte co se za podhledem skrývá? Zkuste aspoň požádat majitele o případnou fotodokumentaci, když se dělala rekonstrukce, určitě nějaké fotky bude mít.
PENB – energetická náročnost budovy – ze zákona je majitel domu povinen vám ji při prodeji předat, ovšem její vypovídající hodnoty jsou z valné většiny nulové, protože když kupujete starší dům, předpokládá se, že ho budete rekonstruovat.
NÁKLADY NA REKONSTRUKCI – opět platí, že pokud nejste odborník, tak si částku, za kolik dům zrekonstruujete, z prstu nevycucáte.
LV – list vlastnictví – základní veřejně dostupné a hlavně aktuální informace o domě a jeho pozemcích. Zdarma jednodušší výpis na: www.cuzk.cz nebo podrobnější výpis si můžete vyžádat na katastru nebo na poště, stojí to 100,- Kč. Zjistíte, zda na nemovitosti neváznou nějaké zástavy, věcná břemena, ale třeba i exekuce.
SOUSEDÉ – viz. rady BYT
DOPRAVNÍ INFRASTRUKTURA – viz. rady BYT
DŮVOD PRODEJE- viz. rady BYT
POZEMEK:
JE URČENÝ K ZÁSTAVBĚ? – nejlépe to zjistíte, když si zajdete nebo zavoláte na příslušný stavební úřad
DOSTUPNOST SÍTÍ – tady se také obraťte na stavební úřad, ale může to být i obec nebo příslušní distributoři ČEZ, INOGY, VODOVODY. Nepodceňujte ani kapacitu sítí (jestli je např. vody dostatek), v dané obci může být nedostatek vody a obec může mít takzvaný „stop stav“, kdy nepovoluje další výstavbu.
VYNĚTÍ Z PŮDNÍHO FONU – je to zjednodušeně poplatek za to, že zabíráte ornou půdu. Někdy se platí někdy ne, zjistíte na stavebním úřadě, ale doporučuji Odbor životního prostředí, který je v této věci stavebnímu úřadu nadřazený.